Coğrafya

KARADENİZ BÖLGESİ COĞRAFYASI

Karadeniz Bölgesi ismini Karadeniz’den alan, Sakarya Ovası’nın doğusundan Gürcistan sınırına kadar uzanan Türkiye’nin yedi coğrafi bölgesinden birisidir. Yüzölçümü 122.121 km ile Türkiye’nin üçüncü büyük bölgesi olan Karadeniz Bölge’sinde toplam 18 il yer almaktadır. Bu iller sırasıyla; Amasya, Artvin, Bartın, Bayburt, Bolu, Çorum, Düzce, Giresun, Gümüşhane, Karabük, Kastamonu, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Trabzon, Tokat ve Zonguldak’tır.           

Karadeniz Bölgesi; Batı (Bolu, Düzce, Bartın, Karabük, Kastamonu, Zonguldak, Sinop), Orta (Çorum, Amasya, Tokat, Samsun) ve Doğu (Ordu, Rize, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Artvin) olmak üzere üç bölüme ayrılmaktadır.

Türkiye dışında Bulgaristan, Romanya, Ukrayna ve Gürcistan, Karadeniz’e kıyısı olan diğer ülkelerdir.

Karadeniz’in, derin ve yüzeyde bulunan su kütleleri arasındaki tuz oranları farklıdır. Mevsim değişmelerinin yarattığı yoğunluk ve tuz oranlarındaki farklılık nedeniyle Karadeniz’de birbirine karışmayan derin ve yüzeyde olmak üzere üst üste iki tabaka meydan gelmektedir. Bu durum, derin su kütlesine oksijen karışmasını önleyerek burada normal canlıların yaşmasına imkân vermeyen bir ortam yaratır (Öksinizm). Karadeniz’de saat göstergesinin ters yönünde ilerleyen iki halkadan oluşan akıntı sistemi görülmektedir.Karadeniz Arkeolojisini Uygulama ve Araştırma Merkezi
İkbalkent Kampüsü Ulukavak Mah. Çiftlik Çayırı Cad. No: 45 Çorum